Carlyle's Staff 2018-2019

Administration and Support Staff

Name Position
Sabrina Petrocco Principal
Sophia Drogaris Administrative Assistant
Alexsandra Vinciguerra Secretary (50%)
Metaxia Daras Staff Assistant/IB Coordinator
Emmanouel Anagnostou / Tasso Karamitsos Caretakers
David Kennedy Special Ed. Tech
Emma Di Flumeri Social Counsellor
Angela Crescenzi Daycare Technician

Teaching Staff

Name Class Level
Christina Mallozzi B-01 Pre-Kindergarten
Angela Crescenzi B-06 Extended Pre-K
Tracey-Lynn (Haniyfa) Scott B-04 Kindergarten
Roxanne Denis B-03 Kindergarten
Alexia Cinquanta B-13 Kindergarten
Georgia Papadopoulos 101 Grade 1
Ioanna Diacoumacos 102 Grade 1
Rebecca Lo B-12 Grade 1 & 2
Stephanie Zakem 107 Grade 2
Cristina MacDougall 108 Grade 2
Anna Maria Abbate 104 Grade 3
Lisa Pepe 105 Grade 3
Cristina Lenta 205 Grade 4
Amanda Tsitouras 208 Grade 4
Angela Chronis 210 Grade 4
Carol-Ann Santella 204 Grade 5
Amanda Agostino 203 Grade 5
Jessica Colavincenzo 206 Grade 5
Aspasia (Sia) Tzovanis-Manolias 201 Grade 6
Vanessa Lato 202 Grade 6
TBA 202 Grades 3-4-5-6 (French)
Christine Rahal-Crawford   Music
Mohand Ait Mohammed & Nick Mylonakis Gym Physical Education

Resource

Name Class Position
Melissa Segreti 100% Bilingual Resource Senior
Tatiana Danassis / Ray Estero 100% Bilingual Resource Junior
Sonia Reginato 100% Co-Teaching
Nicolas Roy Library Librarian (Wed and alt. Fri)
Elisa Gentile   IT Support (Mon. A.M)
Carolina Puynung Choy   Spiritual Animator (Thur.)

Child Care Workers

Name Class
Demetra Spyropoulos B-03
Melissa Scotto B-04
Rosemary Fondaco 101
Houda Noori Alzubaidy 104
Franca Tummarello-Napoli 105
Anatasia Mulcare 107
Joyanne Marie Layne 108
Donald Trépanier 201
Giulia Cosentinoo 204
Patricia Venturino 205
Miranda Rafuse 206
Annie Claudia Iacovone 210
Stacey Chubb Daycare (12:00-5:00)
Sabrina Thomas
Stacey Chubbo

Daycare

Name Title
Angela Crescenzi Daycare Technician and Extended Pre-K
Roula Dafniotis Daycare Educator
Ingrid Oner Daycare Educator
Patricia Gomez Farias Daycare Educator

Professionals

Name Title
Jenny Vitoratos Psychologist (Wednesdays & Thursdays)
Emilie Tesolin Speech and Language Pathologist (Tuesdays & Wednesdays)
Emily Sneil Occupational Therapist (Mondays)
Courtney Sculnick Special Ed. Consultant

C.S.S.S.

Name Title
Social Worker On Call
Alissa Kaledina School Nurse (Friday)
Marie-Claude Cartier Dental Hygienist